Šistosominis cerkarinis dermatitas

0 961

Dermatitas yra odos liga, o jo rūšių yra net kelios. Dažniausiai ji pasireiškia odos sausumu ir bėrimais, o atsirasti tie bėrimai gali ir nuo streso ir nuo alergijos, todėl dažniausiai išsiaiškinti ligos kilmę padeda gydytojas dermatologas. Kiek įdomesnė dermatito atmaina yra šistosominis cerkarinis dermatitas, apie kurį daugelis net nežino. Tai yra odos liga, kurią sukelia cerkarijos, kitaip tariant, siurbikių lervos. Apie ligą nebuvo žinoma iki 1950 metų, iki kol amerikietis nepastebėjo, jog jo oda tampa išberta tik po to, kai išsimaudo stovinčiame vandenyje, pavyzdžiui, ežere. Atsiradęs odos niežulys užsilieka kelioms dienoms, o bėrimai irgi gana greitai praeina. Taigi, lervos dažnai sukelia alergiją žmonėms, kurie linkę į dermatitą.

Dermatitas yra sukeliamas ančių, gulbių ar kitokių paukščių, kurie maudosi vandenyje, nes jų kraujyje dažnai yra parazitų lervų cerkarijų, kurios ir sukelia bėrimus žmonėms. Žmogaus organizme šie parazitai nesivysto, todėl jokios didesnės rizikos nėra.

Lervos cerkarijos yra paplitusios visame pasaulyje, o Lietuvoje tokių lervų galima rasti tiek Nemune, tiek Minijoje. Taip pat gali jų būti ir kituose vandenyse, tiesiog ne apie visus vandenis dar yra žinoma. Žmogus užsikrečia tokio tipo dermatitu vos tik sukontaktuoja su vandeniu, kuriame yra cerkarijų, nes jos sukontaktavusios su odą sukelia dermatitą.

Reikia vengti užteršto vandens ir visuomet išsimaudžius gerai nusišluostyti rankšluosčiu. Taip pat jeigu žinote, jog jums kyla dermatito bėrimai būtent nuo šio gyvio, iškart išlipus iš vandens, reikėtų odą nuvalyti su skysčiais, kuriuose yra alkoholio. Taip pat palanku nusivalyti kūną spiritine priemone arba bent muilu prieš lipant į vandenį, nes odos lipidai dažniausiai pagerina cerkarijos prikibimo galimybę. Jei savo teritorijoje turite kokį nors vandens telkinį ir jame dažnai maudotės, geriausia jei jį dažniau valytumėte nuo vandens augalų ir saugotumėte nuo užteršimo.

Taigi, dermatitas yra gana plačiai paplitusi liga, kuri gali būti sukelti daugelio aplinkybių. Dėl šios priežasties geriausia išsiaiškinti kam esate alergiški ir kas sukelia bėrimus tam, kad galėtumėte nuo jų apsisaugoti ir net išvengti.

Komentarai
Kraunama...